FLoC on Saturday, July 10th

previous day next day See also the by session program.
09:00‑10:00
Matthieu Sozeau (Harvard University)
09:30‑10:00
Beniamino Accattoli and Delia Kesner
09:00‑10:00
Marta Kwiatkowska (University of Oxford)
09:00‑10:00
Youssef Hamadi (Microsoft Research)
09:00‑10:00
Invited Talk: Viktor Vafeiadis
10:00‑10:30
Coffee break
11:30‑12:30
Cristian Calude (University of Auckland, New Zealand)
10:30‑11:00
Adam Chlipala (Harvard University)
12:00‑12:30
Karim Kariso (University of Swansea)
10:30‑11:30
Moshe Vardi (Rice University)
11:30‑12:00
Marco Gaboardi and Brian Redmond
10:30‑11:30
Peter Gennemark (University of Gothenburg and Uppsala University)
11:30‑12:30
Ion Petre (Åbo Akademi University)
12:00‑12:30
Emmanuel Ohayon, Matthieu Lemerre and Vincent David
11:00‑11:30
Carlos Ansótegui, María Luisa Bonet and Jordi Levy
12:00‑12:30
Holger Gast
12:30‑14:00
Lunch
14:00‑15:00
Lucien Hardy (Perimeter Institute for Theoretical Physics)
14:00‑14:30
Cezar Ionescu (Potsdam Institute for Climate Impact Research)
14:00‑15:00
Gert Smolka (Saarland University)
14:00‑15:00
Stephen Cook
14:00‑15:00
Jasmin Fisher (Microsoft Research Cambridge)
14:30‑15:00
Roberto Di Cosmo and Ralf Treinen (Université Paris-Diderot)
14:00‑14:30
Norbert Manthey and Ari Saptawijaya
14:30‑15:00
Adrian Balint, Daniel Gall, Gregor Kapler and Robert Retz
14:00‑15:00
Invited Talk: André Platzer
15:00‑15:30
Coffee break
15:30‑16:00
Dominik Floess, Erika Andersson and Mark Hillery
16:00‑16:30
Vedran Dunjko and Elham Kashefi
17:00‑17:30
Abolfazl Bayat, Pasquale Sodano and Sougato Bose
17:30‑18:00
Janet Anders, Stefanie Hilt, Saroosh Shabbir and Eric Lutz
15:30‑16:00
Makoto Hamana (University of Gunma)
16:00‑16:30
Tarmo Uustalu (Institute of Cybernetics, Tallinn)
16:30‑17:00
Ulf Norell (Chalmers University)
15:50‑16:10
Søren Lind Kristiansen and Anders Søgaard
17:15‑17:30
15:30‑16:30
Albert Atserias
15:30‑16:30
John K. Heath (University of Birmingham)
16:00‑17:00
Discussion Session: Peter O'Hearn and Alex Simpson