Program of ICLP

Friday, July 16th

Friday's program is also available with abstracts and side by side with other events.

09:00‑10:00 FLoC Plenary Talk: David Basin
Location: George Square Lecture Theatre
09:00 David Basin (ETH Zurich)
Policy Monitoring in First-order Temporal Logic
10:30‑12:30 Analysis and Implementation
Chair: Enrico Pontelli
Location: AT LT3
10:30 Peter Schneider-Kamp, Jürgen Giesl, Thomas Stroeder, Alexander Serebrenik and René Thiemann
Automated Termination Analysis for Logic Programs with Cut
11:00 Alberto Pettorossi, Maurizio Proietti and Valerio Senni
Transformations of Logic Programs on Infinite Lists
11:30 Pablo Chico de Guzmán, Manuel Carro Liñares and David S. Warren
Swapping Evaluation: A Memory-Scalable Solution for Answer-On-Demand Tabling
12:00 Vítor Santos Costa, Inês Castro Dutra and Ricardo Rocha
Threads and Or-Parallelism Unified
14:00‑15:00 Probabilistic Programs
Chair: Tom Schrijvers
Location: AT LT3
14:00 Jon Sneyers, Wannes Meert, Joost Vennekens, Yoshitaka Kameya and Taisuke Sato
CHR(PRISM)-based Probabilistic Logic Learning
14:30 Henning Christiansen, Christian Theil Have, Ole Torp Lassen and Matthieu Petit
Inference with Constrained Hidden Markov Models in PRISM
15:30‑17:00 Technical Communications - I
Chair: Vitor Santos-Costa
Location: AT LT3
15:30 Michael Maher
Contractible Approximations of Soft Global Constraints
15:42 Jose Santos and Stephen Muggleton
Subsumer: A Prolog theta-subsumption engine
15:54 Pedro Lopez-Garcia, Luthfi Darmawan and Francisco Bueno
A Framework for Verification and Debugging of Resource Usage Properties
16:06 Nicolas Guenot
Focused Proof Search for Linear Logic in the Calculus of Structures
16:18 neda saeedloei and Gopal Gupta
Timed Definite Clause Omega-Grammars
16:30 Theofrastos Mantadelis and Gerda Janssens
Dedicated Tabling for a Probabilistic Setting
16:42 Daan Fierens
Improving the Efficiency of Gibbs Sampling for Probabilistic Logical Models by Means of Program Specialization
Saturday, July 17th

Saturday's program is also available with abstracts and side by side with other events.

09:00‑10:00 ICLP Invited talk
Chair: Torsten Schaub
Location: AT LT3
09:00 Francois Fages (INRIA Paris-Rocquencourt)
A Logical Paradigm for Systems Biology
10:30‑12:30 Answer Set Programming
Chair: Stefan Woltran
Location: AT LT3
10:30 Christian Drescher and Toby Walsh
A Translational Approach to Constraint Answer Set Solving
11:00 Sabrina Baselice and Piero Bonatti
Decidable subclasses of finitary programs
11:30 Mario Alviano, Wolfgang Faber and Nicola Leone,
Disjunctive ASP with Functions: Decidable Queries and Effective Computation
12:00 Johannes Oetsch, Joerg Puehrer and Hans Tompits
Catching the Ouroboros: On Debugging Non-ground Answer-Set Programs
14:00‑15:00 Technical Communications - II
Chair: John Gallagher
Location: AT LT3
14:00 Selen Basol, Ozan Erdem, Michael Fink and Giovambattista Ianni
HEX Programs with Action Atoms
14:12 Christoph Wernhard
Circumscription and Projection as Primitives of Logic Programming
14:24 Luis Moniz Pereira and Alexandre Miguel Pinto
Tight Semantics for Logic Programs
14:36 Joseph Near
From Relational Specifications to Logic Programs
14:48 Stefan Brass
Implementation Alternatives for Bottom-Up Evaluation
15:30‑16:30 ALP community meeting
Chair: Gopal Gupta
Location: AT LT3
Sunday, July 18th

Sunday's program is also available with abstracts and side by side with other events.

09:00‑10:00 Technical Communications - III
Chair: Agostino Dovier
Location: AT LT3
09:00 Kim Bauters, Jeroen Janssen, Steven Schockaert, Dirk Vermeir and Martine De Cock
Communicating Answer Set Programs
09:12 Timur Fayruzov, Jeroen Janssen, Martine De Cock, Chris Cornelis and Dirk Vermeir
Efficient solving of time-dependent answer set programs
09:24 Marcello Balduccini
Learning Domain-Specific Heuristics for Answer Set Solvers
09:36 Tomi Janhunen
Sampler Programs: The Stable Model Semantics Abstract Constraint Programs Revisited
09:48 Johannes Oetsch, Joerg Puehrer and Hans Tompits
Methods and Methodologies for Developing Answer-Set Programs---Project Description
10:30‑12:30 Knowledge Representation and Reasoning
Chair: Ilkka Niemela
Location: AT LT3
10:30 Yisong Wang, Jia-Huai You, Li-Yan Yuan and Yi-Dong Shen
Loop Formulas for Description Logic Programs
11:00 Martin Slota and João Leite
Towards Closed World Reasoning in Dynamic Open Worlds
11:30 James Delgrande
A Program-Level Approach to Revising Logic Programs under the Answer Set Semantics
12:00 Ping Hou, Broes De Cat and Marc Denecker
FO(FD): Extending classical logic with rule-based fixpoint definitions
14:00‑15:00 FLoC Keynote Talk: Deepak Kapur
Location: George Square Lecture Theatre
14:00 Deepak Kapur (University of New Mexico)
Induction, Invariants, and Abstraction
15:30‑17:00 CHR and CLP
Chair: Terrance Swift
Location: AT LT3
15:30 Hariolf Betz, Frank Raiser and Thom Fruehwirth
A Complete and Terminating Execution Model for Constraint Handling Rules
16:00 Maurizio Gabbrielli, Jacopo Mauro, Maria Chiara Meo and Jon Sneyers
Decidability properties for fragments of CHR
16:30 Mario Rodríguez-Artalejo and Carlos A. Romero-Díaz
A Declarative Semantics for CLP with Qualification and Proximity
Monday, July 19th

Monday's program is also available with abstracts and side by side with other events.

09:00‑10:00 ICLP Invited talk
Chair: Manuel Hermenegildo
Location: AT LT3
09:00 Molham Aref (LogicBlox)
Datalog for Enterprise Software: from Industrial Applications to Research.
10:30‑12:30 Applications
Chair: Thom Fruehwirth
Location: AT LT3
10:30 Michela Milano, Marco Gavanelli, Fabrizio Riguzzi and Paolo Cagnoli
Logic-Based Decision Support for Strategic Environmental Assessment
11:00 Miguel Gomez-Zamalloa, Elvira Albert and German Puebla
Test Case Generation for Object-Oriented Imperative Languages in CLP
11:30 Gregory Gelfond, Chitta Baral, Enrico Pontelli and Tran Son
Using Logic Programming for Finding Models in the Logics of Knowledge and its Applications
12:00 Nuno P. Lopes, Juan Navarro Perez, Andrey Rybalchenko and Atul Singh
Applying Prolog to Develop Distributed Systems
14:00‑15:00 Technical Communications - IV
Chair: Tomi Janhunen
Location: AT LT3
14:00 Paulo Shakarian, V.S. Subrahmanian and Maria Luisa Sapino
Using Generalized Annotated Programs to Solve Social Network Optimization Problems
14:12 Fabrizio Riguzzi and Terrance Swift
Tabling and Answer Subsumption for Reasoning on Logic Programs with Annotated Disjunctions
14:24 Domenico Corapi, Alessandra Russo and Emil Lupu
Inductive Logic Programming as Abductive Search
14:36 Marco Alberti, Marco Gavanelli and Evelina Lamma
Runtime Addition of Integrity Constraints in Abductive Logic Programs
14:48 Gerardo Simari and V.S. Subrahmanian
Abductive Inference in Probabilistic Logic Programs
15:30‑17:30 Applications and Systems
Chair: Neng-Fa Zhou
Location: AT LT3
15:30 Alessandro Dal Palu, Agostino Dovier, Federico Fogolari and Enrico Pontelli
CLP-based protein fragment assembly
16:00 Marcello Balduccini and Sara Girotto
Formalization of Psychological Knowledge in Answer Set Programming and its Application
16:30 Robert Brummayer and Matti Järvisalo
Testing and Debugging Techniques for Answer Set Solver Development
17:00 Johannes Oetsch, Joerg Puehrer, Martin Schwengerer and Hans Tompits
The System Kato: Detecting Cases of Plagiarism for Answer-Set Programs